Sıkça Sorulan Sorular

Her Aeropress kutusunda size aylarca yetebilecek 350 adet filtre bulunmaktadır. 350 adetlik filtre paketlerini, sitemizde bulabileceğiniz Aeropress yetkili satıcılarından tedarik edebilirsiniz. Yedek parça ihtiyaçlarınız içinse Aeropress Türkiye Distribütörü Mira Gıda ile 0216 580 84 57 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.
Dünyanın dört bir yanındaki Aeropress distribütörleri, bu konu hakkında, Espresso ve French Press kullanıcıları ve içicileri arasında gizli tadım yaptılar. Aeropress ile demlenen kahve ile metal filtre ile demlenen kahveleri tattılar. Tadıma katılan tüm bireyler kağıt filtreyi tercih ettiler. Bu kesinlikle şaşırtıcı bir sonuç değil. Çünkü metal filtreden geçebilen çok ince kahve parçacıkları kahveye acılık verir.
“Coffee – A Guide to Buying Brewing and Enjoying” adlı kitabın yazarı Kenneth Davids metal filtre kullanılarak yapılan filtre kahve için söyle der ;
“…metal fitre ile yapılan kahveyi, kağıt filtre ile yapılan kahve kadar sevmeyebilirsiniz. Metal filtrenin üzerindeki örgü şekli, kahvedeki tortu ve kalıntının fincanınıza kadar girmesine olanak tanır ve French Press’teki gibi ağır bir tat yaratır.”
Aynı kitap ve aynı sayfadan başka bir alıntı ;
“Kağıt Filtreler için not,
Bugün üretilen beyaz filtrelerde, 1980’lerin son yıllarına kadar kağıtları beyazlatmak için kullanılan ve kanserojen bir madde olan dioksin kullanılmaz. Bu sebeple ben her zaman beyaz filtreyi diğer renkteki filtrelere tercih ediyorum. Özellikle kahverengi kağıt ile yapılan filtreler hem demleme suyuna kartonumsu bir tat veriyor hem de katran gibi, şüphe ile yaklaşabilinecek kimyasallar barındırma ihtimalleri var.
Bu soruya verilebilinecek üç muhtemel cevap var ;
– Kullandığınız kahve yeteri kadar ince çekilmemiş. Daha ince çekilmiş kahve daha zengin bir demleme sunar. Eğer bıçaklı öğütücü kullanıyorsanız 20-30 saniye öğütmelisiniz. Çapaklı öğütücü kullanıyorsanız veya kahvenizi bir kafede çektiriyorsanız öğütücü ayarı Filte Kahve ve Espresso ayarı arasında olmalıdır.
– Kullandığınız kahve miktarı yeterli değil. En iyi tadı elde etmek için, kahvenizi Aeropress ile gelen ölçüyü kullanarak yapın.
– Eğer kullandığınız kahvenin daha önce demlediğiniz ekipmanların yarattığı acılığa alıştıysanız Aeropress’in yumuşak demleme sistemi size hafif ve zayıf gelebilir.
Kahvelerini kuvvetli seven Aeropress kullanıcılarının, aynı zamanda acılığı tamamen alınmış ve asiditesi azaltılmış kahve içtiklerini biliyoruz. Eğer siz de daha kuvvetli bir kahve isterseniz bunun için kahve miktarını arttırmanız veya kullandığınız sıcak su miktarını azaltmanız yeterli olacaktır.
Bu konu üzerine birçok öğütücü test ettik ve her öğütücüden de çok iyi sonuçlar aldık. Fakat bazı durumlarda normalde çekilmesi gereken zamandan daha uzun bir süre öğütmeniz gerekiyor. İki ölçü için 30 saniye yeterli olacaktır. Daha uzun zaman içerisinde öğüttüğünüz ince kahve statik sebebi ile öğütücünüze yapışabilir. Bu gibi durumlarda bir kaşık yardımı ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.
İki ölçek ince çekilmiş kahve, Aeropress’te 20 ile 30 saniye baskı zamanı gerektirecektir. Daha kalın çekilmiş kahve ise filtreden daha hızlı akacak ve daha zayıf bir tat verecektir.
Bunu da test ettik. Ve yine tüm kahve içicileri bizim tavsiye ettiğimiz metodu seçtiler. Eğer Aeropress’ten kahve ile gereğinden fazla su geçirirseniz kahvenin acılığı artacaktır.
Aeropress’in icadı aşamasında testlerine en fazla zaman ayrılan konu su sıcaklığıydı. Test yapılan kişiler hem sıradan kahve içicileri hem de profesyonel kahve tadımcıları ve danışmanları arasından seçildi. Her tadımcı 74 derece ile 80 derece arasını tercih ettiler. Daha sıcak su ile yapılan kahveler de çok beğenildi fakat 74 derece ile 80 derece arasındaki su sıcaklığı ile yapılan kahveler en iyileriydi. Kahve kitapları genellikle su sıcaklığının 91 ile 93 derece arası olması gerektiğini söyler. Bu geleneksel, yani sıcak suyun, yatağındaki kahvenin içinden geçerek yapılan kahveler içindir. Bu yöntemde sıcak su kahve yatağının alt tarafındaki kahveye ulaşıncaya kadar, çabuk bir şekilde ısı kaybeder. Bununla beraber Aeropress, karıştırma esnasında tüm kahve parçacıkları aynı anda aynı ısıdaki su ile temas eder. Kahvenizin soğuk olacağı yönünde bir düşünceniz olmasın. Normalde herkesin içtiği kahve yaklaşık 63 derecedir.
Aeropress ile gelen karıştırma kaşığının uç tarafı kağıt filtreye bir zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda Aeropress gövdesini çizmez.
Bu sorunun iki muhtemel cevabı vardır;
– Aeropress’e baskı uygulama aşamasında zorlanan veya çok sert bulanlar genellikle çok sert ve hızlı bastıranlardır. Basınç uygulamaya başladığınızda, pistonu bir santimetre kadar bastırıp tutun. Böylelikle Aeropress gövdesindeki sıkışmış havanın size yardım etmesini sağlamış olursunuz. Birkaç saniye sonra pistonu biraz daha bastırın ve tekrar bu konumda tutun. Bu aşamaya, bütün sıvının filtrelendiğinin bir göstergesi olan ,havanın gövdeden çıkma sesini duyana kadar devam edin. Bu aşamaları tamamladığınızda, pistonu tam olarak bastırıp kahve posasını atmak çok daha kolay olacaktır.
– Eğer yavaşça bastırararak problemi çözemediyseniz, muhtemelen kahveniz ya çok ince öğütülmüş yada kahveniz çok ince kahve ile karışmış olabilir. Eğer bıçaklı öğütücü kullanıyorsanız kahvenizi daha önceki öğütme zamanınızdan daha kısa bir zamanda öğütün. Eğer profesyonel bir öğütücü kullanarak veya bir kafede öğüttürüyorsanız daha önceki ayardan bir ölçü daha kalın ölçü kullanmanız gerekir.
Eğer tavsiye edilen su sıcaklığından (80 – 85 derece arası) daha sıcak su kullanıp çok taze çekilmiş kahve kullanılıyorsa olabilir. Eğer tavsiye edilen ısıda su kullanırsanız sorun çözülecektir. Eğer daha sıcak su ve bununla birlikte gelen acılığı tercih ediyorsanız her basınç uyguladığınız aşamayı 3 hatta 2 ölçek ile sınırlayın.
Evet birkaç metot var ;
– Tavsiye edilen su ısısını elde etmenin en yaygın olarak kullanılan metodu mikrodalga fırındır. Kullanılacağınız su miktarını belirleyin, Aeropress gövdesi üzerindeki rakamları da kullanabilirsiniz. Suyunuzu mikrodalgada ısıtın. Bir mutfak termometresi kullanarak istediğiniz sıcaklık için kaç saniye ısıtmanız gerektiğini bulabilirsiniz. (Termometrenizi mikrodalga içerisine koymayınız)
– Bir başka metot ise kaynama derecesinde olan suya belirli ölçekte ekleyeceğiniz soğuk su olacaktır. Her ikisinin ölçülerini belirlerseniz her defasında kullanacağınız aynı ölçülerle istediğiniz ısıdaki suyu kolayca elde edebilirsiniz.
– Bunun yanında, kaynama noktasındaki suyu yaklaşık bir dakika bekleterek istediğiniz su ısısına ulaşabilirsiniz.
Aeropress kullanılan maddeler geçmişiAeropress üç farklı plastikten yapılıyor. Gövde ve piston kopoliesterden yapılırken sert filtre kapağı, filtre yatağı, huni ve karıştırıcı yapımında polipropilen kullanılıyor. Pistonun ucundaki lastik görünümlü parça termoplastik elastomer kullanılarak yapılıyor. Bütün bu kullanılan maddeler gıda temasına uygun ve FDA (U.S Food and Drug Administration) ve EU tasdiklidir. Bu maddelerin hiçbiri kesinlikle bisfenol-A (BPA) veya herhangi bir şekilde fitalat içermez.
Aerobie, 1 Ağustos 2009’dan beri Aeropress’lerin dağıtımını yukarıda açıklanan şekilde sağlıyor. Bu tarih öncesinde şeffaf piston ve gövdesi yüksek nem ve ısıya dayanıklı polikarbonat kullanılarak yapılıyordu. Polikarbonat da fitalat içermez. FDA ve diğer hükümetlerin standartlarına göre polikarbonatın gıda ile temasının sağlıklı olduğu tasdik edilmesine rağmen bağımsız bir laboratuvara yaptırılan testler sonucunda polikarbonat kullanılan Aeropress ile hazırlanan kahvede ne kadar BPA olduğunu test ettirilmiş ve sonuç olarak hiç bulunmadığı görülmüştür. Bu sonuca rağmen neden polikarbonattan kopoliestere geçiş yaptığımız merak edilebilir.Cevap aslında basittir. Kopoliester kullanımı en ufak BPA riskini bile tamamen ortadan kaldırır.
Genellikle Aeropress’i, camdan veya paslanmaz çelikten yapma gibi bir planımız veya düşüncemiz olup olmadığı yönünde sorularla karşılaşıyoruz. Muhtemelen bu kullanıcılar, camdan yapılmış karafları veya kahve makinelerinin kırılmasından bıkan kişiler olmalılar. Cam, üretilmesi çok hassas, pahalı ve ağır bir madde. Sonrasında tüketiciler haliyle paslanmaz çelik niye kullanmadığımız soruyorlar. O da cam gibi ağır ve pahalı bir madde, aynı zamanda da opak. Aeropress kullanıcıları bilirler ki gövdenin şeffaf ve görünür olması kahve yapımı aşamasında çok faydalı oluyor. Sonuç olarak Aeropress’i camdan veya paslanmaz çelikten üretmek gibi bir planımız yok. Biz şu anda ürettiğimiz Aeropress standartlarının cam veya paslanmaz çelikten yapılmış bir Aeropress’ten kat kat üstün olduğuna inanıyoruz.
Mira Gıda Turizm ve Ticaret A.Ş Türkiye’deki tek distribütördür. Eğer Aeropress bayisi olmak veya kafe veya restoranınızda Aeropress satmak veya kullanmak istiyorsanız, 0216 580 84 57 numaralı telefondan Mira Gıda ile iletişime geçebilirsiniz.