Kutudan çıkanlar


1. İtici piston 2. Ana hazne‌3. Filtre başlığı 4. Huni 5. Kağıt mikro filtreler 6. Kepçe 7. Karıştırıcı

Aeropress kullanımı


Demleme


Temizlik


 Aeropress ayrıntılı kullanım kılavuzunu indirmek için >> Aeropress_kullanma_kılavuzu.PDF

Aeropress ile mükemmel kahve nasıl yapılır?


Aeropress ile espresso veya latte nasıl yapılır?


Mükemmel kahvenin sırları:


  • Kahve zengin tadını çok çabuk açığa çıkarır. Demleme süresi uzadıkça ve su sıcaklığı idealin üzerindeyse  tadı acılaşır ve asiditesi artar. AeroPress’le yaptığınız kahvede acılık ve asitide hissedilmez. Çünkü AeroPress ‘de demleme süresi toplam 30sn. , su sıcaklığınız 80-85 C arasındadır. Aynı geleneksel espresso makineleri gibi.
    French Press‘de demleme süresi 4-5 dakikadır. Geleneksel filtre kahve makinelerinde de demleme uzun zaman alır.
  • AeroPress , french press veya geleneksel filtre kahve makinelerinde olduğu gibi iri öğütülmüş kahve kullanılmasını gerektirmez. Hatta ince veya inceye yakın öğütülmüş kahvenizin de mükemmel tadına AeroPress ‘le varabilirsiniz.
  • AeroPress kağıt mikrofiltresi sayesinde, ister ince ister daha kalın öğütülmüş kahve olsun, fincanınızda kesinlikle herhangi bir kahve kalıntısı göremezsiniz.
  • Espresso makineleri dışında diğer aparatlarla ‘’espresso’’ elde edilemez. Ancak AeroPress, hava basıncıyla kahvenin tüm aromasının fincanınıza taşıyarak harika ‘’moka’’elde etmenizi sağlar.
  • Demleme sırasında kahve tamamen suyun içinde olduğundan tam  ve eşit özütleme (ektraksiyon) gerçekleşir ve kahvenin tüm aroması fincana taşınır. Klasik filtre kahve demleme yöntemlerinde  orta kısımda olması gerekenden daha fazla ekstraksiyon, kenarlarda ise bunun çok altında bir ekstraksiyon gerçekleşir.